Kaspa predstavuje najrýchlejšiu a najviac škálovateľnú vrstvu, aká bola kedy navrhnutá na okamžité potvrdenie transakcie pomocou nástroja proof-of-work (PoW). Odoslané transakcie je možné okamžite začleniť do účtovnej knihy, ktorá sa môže pochváliť revolučnou štruktúrou blockDAG. Kaspa, postavená na protokole GhostDAG/PHANTOM, rozširuje konsenzus Nakamoto (základný princíp Bitcoinu) do škálovateľného všeobecného rámca. To umožňuje bezprecedentnú rýchlosť a škálovateľnosť v oblasti PoW, čím sa nastavuje nový štandard pre technológiu kryptomien.

O KASPE

Jeho dizajn zostáva verný princípom, ktoré Satoshi vložil do Bitcoinu – ťažba založená na proof-of-work, izolovaný stav vytvorený UTXO, deflačná menová politika, bez predbežnej ťažby a centrálnej kontroly. Kaspa je jedinečná svojou schopnosťou podporovať vysokofrekvenčné bloky bez ohrozenia úrovne zabezpečenia poskytovanej najbezpečnejšími prostrediami proof-of-work. Aktuálna hlavná sieť Kaspa funguje s jedným blokom za sekundu. Po prebiehajúcom prepisovaní v jazyku Rust je hlavným cieľom vývojárov výrazne zvýšiť počet blokov za sekundu, čím sa stane atraktívnym pre vývoj smart kontraktov a DeFi (decentralizované financie).

RIEŠENIE TRILEMY

Tradičné kryptomeny trpia kompromisom medzi bezpečnosťou, škálovateľnosťou a decentralizáciou: decentralizované kryptomeny musia obmedziť rýchlosť vytvárania blokov, aby sa znížil počet „sirôt“, čo sú bloky vytvorené mimo reťazec počas doby, počas ktorej sa blok šíri cez siete. Vysoký počet sirôt znižuje efektivitu siete PoW (Proof of Work) a tým oslabuje jej obranu proti útokom škodlivých účastníkov. Na vyriešenie tohto kompromisu používa konsenzuálna vrstva Kaspa protokol GhostDAG, konsenzuálny protokol založený na práci (Proof of Work), ktorý zovšeobecňuje reťazec Nakamoto do smerovaného acyklického grafu blokov (blockDAG). GhostDAG začleňuje „osirotené“ bloky do reťazca vytvorením blockDAG, potom používa nový chamtivý algoritmus na usporiadanie blokov tak, aby uprednostňoval dobre prepojené, čestné bloky, rýchlo a s vysokou pravdepodobnosťou. GhostDAG umožňuje spoločnosti Kaspa obísť tradičné kompromisy v oblasti blockchainu, čím zvyšuje rýchlosť vytvárania blokov o niekoľko rádov pri zachovaní teoretickej bezpečnosti na úrovni bitcoinov.

Výsledkom je kryptomena, ktorá je podporovaná 51% bezpečnosťou, má veľký počet baníkov/uzlov a dosahuje priepustnosť zhruba jedného bloku za sekundu. To sa líši od existujúcich kryptomien, ktoré nevyhnutne obetujú malý počet overovacích uzlov alebo nižšiu bezpečnosť BFT (33% hranica potrebná na sieťové útoky zo strany škodlivých účastníkov).

Rýchle potvrdenia

Pomalá rýchlosť vytvárania blokov tradičných kryptomien znamená pomalé potvrdzovanie, teda čas potrebný na zverejnenie transakcie v blockchaine. Konsenzuálna vrstva Kaspa podporuje rýchle potvrdenia rádovo v sekundách – rýchle prvé potvrdenie, ktoré umožňuje použitie v prípadoch, keď je potrebný okamžitý dôkaz o zverejnení (ale nie okamžitá nezvratnosť), ako je napríklad elektronický obchod.

Veľký prietok

Pomalá rýchlosť vytvárania blokov tradičných kryptomien znamená aj nízku priepustnosť transakcií. Pomocou GhostDAG odstraňuje konsenzuálna vrstva Kaspa bezpečnosť ako prekážku pre vysokú priepustnosť, čo umožňuje zvýšenie rýchlosti a veľkosti blokov až na úroveň, ktorú sieť zvládne. Kaspa tiež optimalizuje náklady na prenos dát a sieťovú infraštruktúru pre vysokú priepustnosť.

Decentralizácia baníctva

Pomalá rýchlosť vytvárania blokov v tradičných kryptomenách znamená aj vysokú variabilitu v príjmoch z ťažby (t. j. nepravidelné odmeny za ťažbu kvôli obtiažnosti nájdenia bloku), čo motivuje baníkov, aby sa pripájali k väčším a väčším ťažobným fondom – kombinujúc výpočtový výkon a distribúciu menších, viac pravidelné odmeny pre účastníkov – ako sa sieť rozrastá a zvyšuje sa obtiažnosť blokov. Toto centralizuje konsenzuálnu moc v rukách niekoľkých manažérov ťažobného fondu. Rýchla rýchlosť vytvárania blokov v konsenzuálnej vrstve Kaspa znižuje variabilitu príjmov z ťažby, čo znižuje motiváciu spájať sa s ťažobnými skupinami a prispieva k decentralizácii ťažby.

Zobrazujú sa všetky výsledky 10