V časoch, ktoré prežívame, nie je nič normálne. Len nedávno som mal osobu, ktorá sa ma počas hovoru spýtala, čo plánujem robiť o 12 až 18 mesiacov, pokiaľ ide o návrh cloudu a vývoj dátových centier. Vlastne som sa musel zastaviť a popremýšľať nad touto otázkou... Nebol som si ani na 100% istý, aký je deň, nieto ešte, čo sa stane v priebehu budúceho roka.
Spomenul som však, že mnohé systémy, ktoré používame každý deň, budú oveľa inteligentnejšie. Na stretnutí Zoom bola prestávka, keď sa ma osoba spýtala: „No, čo to vlastne znamená?
Existuje veľa definícií týkajúcich sa „inteligentných“ riešení. Koniec koncov, už nejaký čas máme 'inteligentné' telefóny. Takže v kontexte technológie, dátových centier a vás, spotrebiteľa – čo znamená smart?
Najprv začnime s cieľmi, ktoré sa snažia dosiahnuť moderné inteligentné technológie. Dám vám Billove štyri pravidlá pre prácu a pochopenie inteligentných riešení:
1. Inteligentné technológie sú navrhnuté tak, aby vám uľahčili život.
2. Inteligentné riešenia sú navrhnuté tak, aby pridávali hodnotu.
3. Inteligentné riešenia vám pomôžu vidieť vzory a interagovať so systémami tak, ako ste to nikdy predtým nedokázali.
4. Ak vaše inteligentné riešenie komplikuje, fragmentuje alebo znižuje bezpečnosť vášho prostredia... možno nie je také inteligentné, ako ste si mysleli.
Dovoľte mi uviesť konkrétny príklad od skvelej spoločnosti Mojo Vision, ktorá sa zaoberá technológiou inteligentných okuliarov/šošoviek. Toto je úryvok z ich webovej stránky:
Pomocou rozšírenej reality (AR) je možné dáta prezentovať na displejoch zabudovaných do okuliarov alebo náhlavnej súpravy. Môžete vidieť podrobné pokyny pri chôdzi, dôležité kroky na výmenu neznámej časti stroja alebo body rozhovoru pri prezentácii – to všetko bez toho, aby ste držali zariadenie alebo sa pozerali na obrazovku. Použitím nositeľného displeja vám AR pomáha udržať koncentráciu tým, že poskytuje informácie priamo a bez použitia rúk.
Mojo Lens využíva jedinečnú, účelovo postavenú mikroelektroniku a najhustejší mikrodisplej na svete na bezproblémové vrstvenie digitálnych obrázkov a informácií do vášho života. Vďaka poskytovaniu dôležitých informácií prostredníctvom inteligentného softvéru, ktorý rozumie vášmu kontextu, vám Mojo Lens umožňuje byť tým najlepším v akejkoľvek situácii.
Zaujímavé je, že táto spoločnosť sa nesnaží vyriešiť každý problém. Snažia sa pomôcť ľuďom vidieť „lepší svet“ a umožniť lepšiu budúcnosť. Inteligentné technológie v našom každodennom živote majú potenciál zmeniť a narušiť náš svet.
To je dôvod, prečo sú inteligentné technológie v dátových centrách veľmi dôležité pre to, čo dnes robíme, a ak vidíte tak ďaleko dopredu, aj to, čo sa stane o 12 až 18 mesiacov. Poďme však definovať smart v kontexte dátového centra.
Ste len tak inteligentní ako vaše dáta
Pri pohľade na dátové centrum je každý jednotlivý kus „inteligentného“ fyzického komponentu poháňaný údajmi. To je miazgou dnešných inteligentných riešení. Takže, keď počujete slovo 'inteligentné' čokoľvek... premýšľajte o tom z hľadiska údajov. Aké informácie vytvára? Ako budú tieto údaje použité? Môžu mi tieto informácie poskytnúť lepší prehľad? Ak sú vaše inteligentné riešenia na to, aby poskytovali podrobnosti v určitom čase, ide skôr o návrhy v reálnom čase; namiesto inteligentných systémov schopných hľadieť ďalej na základe dátových vzorov.
Pri priamom odkaze na AFCOM State of the Data Center Report sa musíme pozrieť na to, ako naše odvetvie definuje a používa inteligentné riešenia. V tejto súvislosti sa na chvíľu bavme o pripojených zariadeniach. Cisco nedávno oznámilo, že vďaka internetu vecí celkové množstvo údajov vytvorených (a nie nevyhnutne uložených) akýmkoľvek zariadením dosiahne do roku 847 2021 ZB ročne. Ako zdôrazňujú, generované údaje sú o dva rády vyššie ako uložené údaje.
Pri pohľade na rok 2025 a neskôr spoločnosť IDC predpovedala, že do roku 2025 bude priemerný pripojený človek kdekoľvek na svete komunikovať s pripojenými zariadeniami takmer 4,800 18-krát za deň – v podstate jedna interakcia každých XNUMX sekúnd.
Tieto riešenia si nájdu cestu do dátového centra, ak sa tak ešte nestalo.
Viac ako traja zo štyroch respondentov (76 %) sa domnievajú, že nové technológie ako IoT a inteligentné senzory ovplyvnia toto dátové centrum, vrátane 30 % z nich, ktorí už videli takéto technológie nasadené v dátových centrách.
Okrem toho štvrtina všetkých respondentov uviedla, že internet vecí a inteligentné senzory by pomohli predefinovať správu dátového centra. Konkrétne, keď sme sa zamerali na DCIM, zistili sme, že využitie údajov a dokonca aj strojové učenie je prvoradé pre lídrov inovatívnych dátových centier.
Keď sme o tom diskutovali s našimi účastníkmi AFCOM DCIM Leaders Lab, zistili sme, že pokiaľ ide o nástroje a funkcie DCIM, už máte prístup k niektorým dosť výkonným funkciám. Toto zahŕňa:
- Hlboká integrácia s virtualizačnými riešeniami vrátane VMware, Citrix, Microsoft, KVM a ďalších.
- Integrácia s nástrojmi ITSM/ITOM ako ServiceNow a BMC.
- Služby zberu údajov, ktoré sa potom integrujú s pokročilou analytikou a business intelligence.
- Pokročilé možnosti simulácie okolo rôznych systémov dátových centier.
- Strojové učenie využíva údaje, ktoré už vygenerovali senzory, kritická infraštruktúra, IT vybavenie a aplikácie.
- Rámce zahŕňajúce zber údajov, vzory pre prediktívne výkonové a tepelné, príkazové a riadiace akcie z analytických správ, ako aj nástroje na vývoj vlastných vzorov.
- Integrácia s nástrojmi AI a strojového učenia, ako je IBM Watson.
- Proaktívne a prediktívne vykazovanie bezpečnosti.
- Špecifické riešenia pre správu cloudových a okrajových prostredí.
Je dôležité poznamenať, že zoznam nových a pokročilých funkcií sa bude naďalej rozširovať. Čo je na obzore? Podrobnejšia vizualizácia údajov, väčšia integrácia s cloudom a edge, vylepšené riešenia v oblasti zabezpečenia a dokonca aj rozšírená realita ako funkcia DCIM.
Dokonca aj naša najnovšia správa naznačila, že väčšina respondentov (77 %) sa domnieva, že budúce systémy DCIM budú ešte podrobnejšie integrované s cloudovými a virtualizačnými riešeniami. Z nich 27 % už dnes vidí tieto pokročilé riešenia zavedené.
Záverečné myšlienky: Inteligentné neznamená zložité
Toto je dôležitý bod, ktorý si treba odniesť. Počuli sme o výrazoch ako „rozrastanie sa virtuálnych strojov“, kde máme príliš veľa nespravovaných alebo neviditeľných virtuálnych strojov. No, je tu skutočný problém „inteligentného rozrastania sa“. Alebo s inteligentnými technológiami, ktoré spolu nefungujú, boli nasadené rôznymi tímami, ktoré spolu nikdy nehovorili, alebo ide o malý projekt človeka alebo dvoch, ktorý sa dostal do výroby. Áno, toto všetko sú skutočné veci, ktoré som videl, ako sa dejú. Práve v týchto sa smart môže rýchlo stať problémom. Pamätáte si tieto štyri pravidlá? Nespravované inteligentné systémy môžu absolútne ovplyvniť výkon, dostupnosť a dokonca aj bezpečnosť.
Pamätajte, že inteligentné riešenia sú založené na údajoch. A sú to práve tieto údaje, vďaka ktorým budete vy aj vaše zariadenia alebo technológie inteligentnejšími. Bez dát je „inteligentné“ zariadenie zbytočné. Vo vašej časti sveta si nájdite čas na pochopenie toho, čo znamená nasadenie „inteligentných“ technológií. Predovšetkým nezabudnite toto slovo abstrahovať a uviesť do kontextu, aby ste videli význam slova „inteligentné“. To znamená, že máte hlboké pochopenie toho, čo tieto riešenia robia, ako sa integrujú s vaším dátovým centrom a čo vám pomôžu odhaliť v budúcnosti.
Predovšetkým – zapojte svoje tímy! Čím viac budete spolupracovať v oblasti návrhov založených na údajoch, tým budú všetci múdrejší.